آمپر متر کلمپی در واقع دستگاهی است برای تست تجهیزات الکتریکی که  تلفیقی از یک مولتی متر و یک سنسور اندازه گیری جریان است و بخش اصلی آن انبر یا گیره اندازه گیری است. وظیفه اصلی کلمپ آمپرمتر دیجیتال و هدف اصلی ساخت آن اندازه گیری جریان AC است که اینکار به کمک انبر و یا همان کلمپ صورت میگیرد و ویژگی اصلی و کاربردی این دستگاه در همین بخش قرار دارد. دستگاه آمپرمتر انبری به کمک اندازه گیری میدان مغناطیسی حاصل از عبور جریان از سیم میتواند به صورت غیر مستقیم و بدون نیاز به اتصال میزان جریان عبوری از سیم را با دقت بالا اندازه گیری کند. اینکار سبب میشود تا دیگر نیازی به قطع سیم و یا ازبین رفتن پوشش عایقی آن نباشد.  معمولا کلمپ آمپر متر ها به صورت ترکیبی از آمپر مترکلمپی و یک مولتی متر دیجیتال عرضه میشوند که به کمک کلمپ دستگاه اندازه گیری جریان به صورت غیر تماسی انجام میشود و سایر اندازه گیری ها به کمک پراب متصل به دستگاه صورت میگیرد. آمپرسنج ها از این نظر ساختار های متفاوتی دارند که عموما استفاده از ترانسفورماتور در داخل گیره این دستگاه برای اندازه گیری جریان AC  است.

 

 

تکنولوژی آمپر متر انبری AC:

آمپر متر گیره ای  بر اساس خاصیت القای مغناطیسی برای اندازه گیری جریان AC بدون تماس مورد استفاده قرار می گیرند. هنگامی که  جریان الکتریکی ازسیم عبور می کند باعث ایجاد میدان مغناطیسی اطراف سیم میشود. از آنجا که  قطبیت جریان متناوب دائما تغییر میکند، این تغییرات  موجب نوسانات پویایی در میدان مغناطیسی می شود که متناسب با جریان متناوب عبوری از سیم است.  در داخل گیره آمپرمتر کلمپ یک ترانسفورماتور وجود دارد که این ترانسفورماتور نوسانات میدان مغناطیسی را حس می کند و این مقادیر را تبدیل به  جریان  عبوری از سیم می کند. این نوع اندازه گیری مناسب برای اندازه گیری جریان بسیار بالای AC است.

 

ویژگی های یک کلمپ آمپر مترAC :

در حال حاضر کلمپ آمپرمترهای موجود در بازار با ویژگی های متنوع تولید میشود که این ویژگی های جانبی باعث شده تا این دستگاه محدوده کاربردی گسترده تری را شامل شود و بتوان به راحتی از آمپرمترهای انبری استفاده نمود. در اینجا به برخی از این ویژگی های اختصاصی مربوط به کلمپ آمپر مترهای AC اشاره میکنیم.

 

- اندازه گیری True Rms : اولین سوالی که اینجا مطرح میشود اینست که True Rms چیست ؟ از آنجا که جریان در حالت AC  به صورت یک موج سینوسی بوده و از آنجا که دامنه موج سینوسی به طور مداوم در طول موج تغییر می کند اندازه گیری جریان میتواند در زمان های مختلف متفاومت باشد. اندازه گیری به صورت( True Rms root mean square ) به بیان ساده سیگنال جریان AC را به سیگنال معادل DC از لحاظ مقداری تبدیل میکند (مقدار موثر سیگنال AC) که این امر موجب اندازه گیری جریان با دقت بالا و به صورت پایدار میشود. کلمپ های ارزان قیمت از روش میانگین گیری برای اندازه گیری مقدار RMS استفاده میشود که این اندازه گیری برای حالتهایی که سیگنال جریان به صورت موج کاملا سینوسی نباشد دارای خطای اندازه گیری بالایی است. اما در کلمپ های True Rms  در یک بازه زمانی ، مقدار لحظه ای را اندازه گیری کرده و آنها را به توان 2 میرساند و سپس مقدار میانگین آن را محاسبه و در نهایت جذر این مقدار میانگین را نمایش میدهد. بنابر این اندازه گیری در این حالت بسیار دقیق بوده اما نیازمند زمان بیشتری برای اندازه گیری است.

 

 

- اندازه گیری جریان راه اندازی: داشتن این ویژگی سبب میشود تا بتوان اندازه گیری دقیقی از جریان های بالا که در هنگام راه اندازی موتورها ایجاد میشود را داشت . این جریان بالا در اصطلاح جریان هجومی (Inrush Current) و یا جریان راه اندازی موتور نامیده میشود.


- اندازه گیری مقدار پیک  ( Peak ) :  دراین حالت آمپر متر انبری بیشترین میران دامنه سیگنال جریان را اندازه گیری کرده و نمایش میدهد.

 

پارامترهای اندازه گیری آمپر متر چنگکی:

با اینکه کلمپ آمپر مترها ابتدا فقط برای اندازه گیری جریان طراحی و ساخته شده بودند ولی در حال حاضر به کمک انواع پراب ها میتوان بسیاری از پارامترها را به کمک این دستگاه اندازه گیری کرد و ویژگی های متعددی به این دستگاه اندازه گیری اضافه شده است که باعث شده در گستره وسیعی این دستگاه مورد استفاده قرار گیرد.

از جمله این قابلیت ها میتوان به اندازه گیری مقاومت ، ظرفیت خازنی ، فرکانس ، ضریب توان (پاور فکتور) و دما اشاره کرد.

 

انواع کلمپ آمپرمترهای دیجیتال AC:

بر اساس ظاهر و نحوه کاربرد میتوان آمپرمتر های AC را به دو دسته تقسیم بندی کرد: آمپر مترهای معمولی و آمپر مترهای فلکسی (انعطاف پذیر)

- ازکلمپ آمپر مترهای معمولی که در انواع مختلف با اشکال متنوع تولید میشوند عموما برای اندازه گیری جریان های کم و متوسط بیشتر استفاده میشود که دقت اندازه گیری این مدل نیز در این رنج قابل قبول است. این در حالی است که آمپرمترهای گیره ای دیجیتال تحت عنوان میلی آمپر مترکلمپی نیز در حال حاضر در بازارا موجود است که دارای دقت اندازه گیری بالایی است. از لحاظ اندازه دهانه گیره نیز معمولا قطر دهانه کلمپ ها حداکثر به چند سانتی متر میرسد.

- آمپرمترهای کلمپی فلکسی که با نام های دیگری همچون CT کلمپ و کلمپ انعطاف پذیر نیز نامیده میشوند عموما برای اندازه گیری جریان در رنج بالا مورد استفاده قرار میگیرند. همانگونه که از نام آن مشخص است این آمپرسنج ها به منظور اندازه گیری جریان کابل های قطور و ضخیم و کابلهایی که فضای لازم برای دسترسی به آنها توسط آمپرمتر های دیجیتال معمولی در اختیار نباشد، مورد استفاده قرار میگیرند.

 

 محصولات آمپر متر کلمپی AC